Klášterní zahrada Chotěšov

Rozárium

Růže provází člověka již od nejstarších dob a ve všech epochách dějin byla považována za symbol lásky a krásy.

V našich zemích se růže pěstovaly již od ranného středověku v klášterních zahradách a byly využívány pro svoje léčivé vlastnosti. Ke klášterní zahradě tedy růže zcela neodmyslitelně patří.

My jsme navíc při inventarizaci dřevin v naší zahradě zjistili, že se zde nachází několik velice starých exemplářů růžových keřů (ROSA GALLICA, ROSA CANINA a ROSA CENTIFOLIA - stolistá), pocházejících z dnes již neexistující horní klášterní zahrady. To vše nás přivedlo na myšlenku založit v naší zahradě rozárium se sbírkou orientovanou především na historické a romantické druhy růží.

Jedna část růžové zahrady je uspořádaná jako tzv. Bílá zahrada (po vzoru meditačních klášterních zahrad) a vysazujeme zde jen bíle kvetoucí rostliny. V této části probíhá výstavba altánu z neopracovaných odkorněných kulatin, které jsou produktem kácení náletových dřevin v předchozích letech.

Díky velkorysé podpoře naší kamarádky Aleny Matějkové a dalším nadšeným dárcům se naše sbírka utěšeně rozrůstá a k dnešnímu dni čítá okolo 150 růží.

V galerii naleznete časosběrný soubor fotografií zachycující budování rozária od jeho založení po současnost.